הובלת פסנתרים בירושלים

במאמר זה ברצוננו להביא בפניכם את זיכרונותיו של סטודנט לשעבר באוניברסיטה העברית בירושלים, שפורסמו באחד הפורומים הידועים. כך נראה, כי אבי מביע את שביעות רצונו מהשירות אותו הוא קיבל מחברת הובלות ירושלים.
«אני נזכר בשנות ה-90 השובבות והעניות שלי, למדתי אז באוניברסיטה העברית בירושלים, והיות והגעתי משדרות ורק בסופי השבוע חזרתי לבית הוריי, במהלך השבוע השתכנתי במעונות האלף בגבעת רם, או «מעונות הכלב», איך שהיינו מכנים את ביתנו במהלך שנת הלימודים.
כבר בשנה השנייה ללימודים, בזכות הלימודים, חברות בעלות פריסה ארצית שונות כבר רצו אותנו שנעבוד אצלן. היינו מפונקים – הרי היה בידנו מבחר ענק של אפשרויות עבודה, והרגשנו שאנחנו השולטים.
התחלנו לעבוד כבר במקביל ללימודים, והמשכורות הראשונות היו גבוהות מאוד בהשוואה לעבודות סטודנטים אחרות. אז גם היו החברויות הראשונות וכבר חלק מאיתנו החל לעבור לדירות אמיתיות, לעתים עם שותפים, לעתים עם חברות.
חבריי הטובים ביותר למדו פסנתר באקדמיה למוסיקה, ולמרות שבדרך כלל המוסיקאים מסתודדים רק בחברה המצומצמת שלהם, אותי דווקא הכניסו לחבורה שלהם, אולי בזכות זה שדי התמצאתי במוסיקה.
גם המעבר אל הדירות בשכירות נעשה ביחד עם חבריי המוסיקאים, במיוחד האלה – הפסנתרנים. בעצם, פסנתרניות. כסף לא היה להם ולא ממש לנו, היינו אז בדרך להרוויח את המיליון הראשון שלנו. הוא תמיד הכי קשה.
באותם הימים היינו צעירים וחזקים, ואת המעברים היינו עושים לבד. מי שמע אז על הובלות קטנות בסגנון של הובלות קטנות ירושלים?
היינו מעבירים פסנתרים, אורגנים גדולים, מערכות כלי הקשה מורכבות. רק מעצם ביצוע הובלות היית לומד קצת על מוסיקה, במיוחד אם היית מעביר את הדירה של מוסיקאי.
הובלת פסנתרים בירושלים באותה התקופה על-ידי סטודנטים בטנדרים לא היתה דבר נדיר. היו אף בחורים צעירים שהתפרנסו מעבודות חלטורה בתחום ההובלות. היו מביאים את הרכבים הגדולים של ההורים, ועובדים עליהם ומבצעים הובלות קטנות לרווחתם של סטודנטים אחרים. השכר שלהם היה גרושים, אבל זה הספיק לתשלומים עבור המעונות ואוכל.
זכור לי אף שחלק מסטודנטים שהרוויחו יותר מאחרים אף שלמו למדריך טלפונים שמן ופרסמו מודעות בסגנון של «הובלה מחיר זול ירושלים «. הרי בחודשי אוגוסט-ספטמבר אפשר היה להרוויח ממש המון רק מלעסוק בהובלות קטנות לסטודנטים.
הבעיה היתה מתחילה בחודשי חורף ואמצע הקיץ. לא היה סיכוי כמעט למצוא אנשים שרוצים לעבור. הסטודנטים היו שוקדים על העבודות. אף אחד לא נע ולא זע.
ואז החלו להופיע המתחרים – המקצוענים שהתעסקו מלכתחילה בהובלות קטנות, ושמם — הובלות יבגני. החבר’ה האלה תמורת מאות שקלים בודדות היו מעבירים במשאית קטנה מאוד (זה היה אז… היום זה קצת אחרת… בכל זאת, העסק גדל פלאים) את חפציהם של סטודנטים בתוך ירושלים והסביבה.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *